– dobre zakwaterowanie w przystępnych cenach –
Język:

Typy na wycieczki - Kraj Morawsko-śląski

» » » typy na wycieczki
» Kraj Morawsko-śląski
Nahoře: Dlouhé Stráně, v pozadí Praděd. Dole: Chata Jiřího na Šeráku. [Powiększ - nowe okno]

Jeseníky

Pohoří na rozhraní Moravy a Slezska. Nejvyšší moravské hory, jímž vévodí Praděd (1491 m), holý vrchol s charakteristickou siluetou telekomunikační věže. Významnými lyžařskými a turistickými centry jsou Praděd, lázeňské městečko Karlova Studánka, Malá Morávka, Červenohorské sedlo na významné silniční trase ze Šumperka do Jeseníku, Ramzová pod horou Šerák, na kterou vede dvousedačková lanovka. Technickou raritou je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Hory nabízejí ohromné možnosti turistických, cyklistických i lyžařských tras. Nedaleko lázeňského města Jeseník rozhledna Zlatý chlum a největší moravské rašeliništní jezírko na Rejvízu.
www: Jeseniky.org (průvodce po Jeseníkách)
eJeseniky.cz (průvodce po Jeseníkách)
www.info-jesenik.cz (město Jeseník)
www.lipova-lazne.cz (obec Lipová-lázně nedaleko Jeseníku)
www.malamoravka.cz (obec Malá Morávka pod Pradědem)
Fotografie i text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Pustevny [Powiększ - nowe okno]

Moravskoslezské Beskydy

Rozlehlé pohoří na hranici Česka, Slovenska a Polska. Rozsáhlé, převážně smrkové lesy. Již v roce 1973 byly vyhlášeny Chráněnou krajinnou oblastí, která je největší v ČR. Pověstmi opředenou a památnou horou je Radhošť (1129 m) se známou kaplí a sochou pohanského boha Radegasta. Nedaleko se nachází horské sedlo Pustevny s lyžařským střediskem, sedačkovou lanovkou a uniktním souborem dřevěných staveb od Dušana Jurkoviče. Nejvyšším bodem horstva je Lysá hora (1323 m). Mezi známé vrcholy se řadí malebný Soláň (861 m) již ve Vsetínských vrších s lyžařským centrem. K lyžařským centrům se řadí Bílá, Morávka a další. Rožnov pod Radhoštěm je znám pro svůj rozlehlý skanzen.
www: www.beskydy.cz (Beskydy On-line - informace z regionu)
nature.hyperlink.cz/Beskydy (ChKO Beskydy)
www.beskydy-valassko.cz (Beskydy a Valašsko)
www.trojanovice.cz (obec Trojanovice pod Pustevnami)
www.frenstat.cz (město Frenštát pod Radhoštěm)
Fotografie i text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net.

Opava

Opava je centrum českého Slezska, leží na soutoku řek Opavy a Moravice v úrodném údolí pod výběžky Nízkého Jeseníku. Mnoho historických a kulturních památek. V roce 1814 vzniklo Slezské zemské muzeum, které je nejstarším muzeem na území České republiky. Od roku 1990 sídlí v Opavě Slezská univerzita.
www: www.opava-city.cz (oficiální stránky města Opava)
Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net.

Ostrava

Ostrava je třetí největší město v ČR. V minulosti bylo chápáno jako ocelové srdce republiky, po roce 1989 však zaznamenalo výrazný přerod v moderní město. Těžba nerostných surovin byla utlumena, v současnosti všechny zdejší hlubinné doly jsou již zakonzervovány. Ostrava se prezentuje mimo jiné jako město sportu. Jedním ze symbolů města je budova Nové radnice s vyhlídkovou věží.
www: www.ostravainfo.cz (stránky městského informačního centra)
Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net.

Technické muzeum [Powiększ - nowe okno]

Petřvald u Karviné

Na území hornického města Petřvald u Karviné se nachází kostel sv. Jindřicha se 14 kapličkami křížové cesty a barokními sochami z poloviny 19.století. V Technickém muzeu - viz foto - (součást Muzea Těšinska) je umístěna ojedinělá výstava historie tramvajové dopravy na Karvinsku (stálá expozice) a proměnná expozice, jež je pravidelně obměňována s tématikou týkající se regionu či technických historických zajímavostí.
www: www.petrvald-mesto.cz (město Petřvald)
Fotografie i text: Město Petřvald.

Poodří - Chráněná krajinná oblast

Území v SV části Moravské brány, přibližně mezi městy Nový Jičín a Ostrava. Říční niva kolem odry, vysychající tůně, lužní lesy. ChKO se snaží uchránit mokřadní ekosystémy. Evropsky významná tahová cesta ptactva. Turistické trasy i cyklotrasy.
www: Poodří (pěkné stránky o ChKO Poodří)
ChKO Poodří (správa ChKO Poodří)