– dobre zakwaterowanie w przystępnych cenach –
Język:

Typy na wycieczki - Kraj Nitrzański

» » » typy na wycieczki
» Kraj Nitrzański
Burda [Powiększ - nowe okno]

Burda

Pohoří sopečného původu u maďarské hranice poblíž města Štúrovo nad dvěma významnými soutoky řek, do Dunaje se v těchto místech vlévá řeka Hron a nedaleko řeka Ipeľ. Je nevelké výškou i rozlohou (3 x 7,5 km). Nejvýraznějším vrcholem je zalesněný kopec Burdov (388 m) s velmi omezeným výhledem. Bizardní skalní útvary i strmé stěny. Suchomilná a teplomilná vegetace s výskytem vzácných druhů. V lesích můžete spatřit hojné muflony. Významným východiskem do pohoří je osada Kováčová u Dunaje. V obcích Kamenica nad Hronom a Chľaba zajímavé vesnické domy z hlíny.
www: Burda – zabudnuté pohorie (článek o pohoří z InZine.sk)
Turistická informační kancelář Štúrovo (info o městě a okolí)
Štúrovo.com - pohoří Burda (informace, podrobná mapa)
Foto: Ľuboš Vodička, InZine.sk. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Pěší zóna v Nitře [Powiększ - nowe okno]

Nitra

Historické město, které bývá dokonce nazýváno "matkou slovenských měst". Leží na okraji Jihoslovenské nížiny pod vrcholem Zobor (586 m), který je součástí pohoří Tríbeč. Krajské město. Centrum je památkově chráněno. Mezi architektonické skvosty patří též nová budova Divadla Andreja Bagara. Pěší zóna otevřená v roce 1996 obohacená o různá umělecká díla.
www: Město Nitra (stránky města Nitra)
Fotografie a text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net, 2005

Termální koupaliště Podhájska [Powiększ - nowe okno]

Podhájska - termální koupaliště

Obec ležící na železniční trati Šurany - Levice v nadmořské výšce 170 m. 17. srpna 1863 celá obec vyhořela, od té doby je tento den pro Podhájskou památným. Co návštěvníky do obce láká, je termální koupaliště obsahující vodu podobného složení jako je v Mrtvém moři. Léčivě působí na lidi s onemocněním dýchacích cest, sloučeniny vápníku zdárně působí na doléčování zlomenin, voda zmírňuje i bolesti kloubů a pomáhá funkci štítné žlázy. V celoročně otevřeném areálu několik bazénů, masáže a další atrakce.
www: ObecPodhájska.sk (oficiální stránky obce Podhájska)
Podhájska a její okolí (mikroregion Thermal)
Trávnica.sk (Trávnica - obec poblíž Podhájské)
Fotografie: ObecPodhájska.sk. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Koupaliště Vadaš, Štúrovo [Powiększ - nowe okno]

Štúrovo a okolí

Město na jihu Slovenska ležící v krásném prostředí u Dunaje v místě, kde tento veletok vtéká do maďarského vnitrozemí. Okolí je nejteplejší oblastí Slovenska s průměrnou teplotou 10,8 °C. Těsně sousedí s maďarským historickým městem Esztergom (Ostřihom). Přes Dunaj jej s ním spojuje most Marie Valérie, který je symbolem evropské sounáležitosti, neboť byl několikrát v historii zničen, ale později opět opraven (naposledy v roce 2001). V blízkosti města pohoří Burda, za hranicí se zvedá maďarské pohoří Piliš až do výše 757 m. Největší atrakcí města je termální koupaliště Vadaš s obrovským bazénem s vlnobitím a dalšími bazény a atrakcemi. V okolí cyklotrasy (např. Dunajská cyklostezka). 20 km od Štúrova po toku Dunaje v Maďarsku známé městečko Visegrád, kde v roce 1991 podepsali představitelé Československa, Polska a Maďarska smlouvu o spolupráci.
www: Štúrovo.sk (stránky města Štúrovo)
Turistická informační kancelář Štúrovo (info o městě)
Termální koupaliště Vadaš (areál vodních atrakcí ve Štúrovu)
Město Esztergom (město Ostřihom, maďarsky)
Visegrád.hu (stránky městečka Visegrád)
Fotografie: Vadaš, s.r.o. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net